آموزشگاه زبان های خارجی مهاجران

TOEFL
همانند آزمون آیلتس، آزمون تافل (Test of English as Foreign Lanaguge) که آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی میباشد نیز از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. همه دانشگاه هایی که مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان می پذیرند، مدرک تاقل را به عنوان یکی از قدیمی ترین آزمون های ارزشیابی زبان انگلیسی دانشجویان غیر انگلیسی زبان می پذیرند. این آزمون چند سالی است که علاوه بر شیوه سنتی و قدیمی آن که به صورت کاغذی (PBT )بود، به شیوه کامپیوتری و اینترنتی (IBT ) نیز برگزار می شود.

مسئول هماهنگی و تصمیم گیری جهت برگزاری آزمون تافل، موسسه ETS  می باشد . سابقه برگزاری این آزمون به اواسط دهه شصت میلادی بر می گردد و تا امروز بیش از 27 میلیون نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت کرده اند.آزمون کاغذی دارای 4 مهارت،  شنیداری، ساختار زبان، خواندن و نوشتن  است. در شیوه اینترنتی، به جای ساختار زبان، مهارت گفتاری اضافه شده است که اين بخش از آزمون تافل ای بی تی از شش قسمت تشکیل شده که دو قسمت آن به صورت مستقل independent و چهار قسمت آن به صورت تلفيقی integrated مي‌باشد.

 معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نمره بالاتر از 550-600 از داوطلبان خواسته می شود که بر اساس دانشگاه ها و نوع رشته متفاوت است. بر خلاف آزمون آیلتس، آزمون تافل بخش مصاحبه ندارد.

در آزمون اینترنتی که در سال های اخیر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است، تغییراتی در مقایسه با آزمون کاغذی ایجاد شده است که به عنوان مثال می توان بر تاکید بر روی مهارت های زبانی به جای گرامر و تسریع در تصحیح پرسش نامه داوطلبان و اعلام نتایج نهایی و امکان شرکت مکرر در آزمون در یک ماه را نام برد. نمره بخش اینترنتی می تواند بین 0 تا 120 باشد که معمولا برای پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، نمره 80-90 به بالا از داوطلبان درخواست می شود.

 همانند بخش نوشتاری آزمون آیلتس، در این جا نیز صحیح نوشتن کلمات، پرداخت حرفه ای به موضوع و طرح مساله و جمع بندی درست، در نمره نهایی تاثیر گذار خواهد بود و سطح اطلاعات عمومی و دانش داوطلب نسبت به پرسشی که مطرح شده است، ملاک ارزشیابی نمی باشد. این که شما در کدام کشور در این آزمون شرکت کرده اید، در ارزشیابی نمره شما تاثیر ندارد.

در شیوه آزمون IBT، سرعت عمل کاربر در پاسخ به سوالات و انتقال مفاهیم از ذهن به رایانه، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حتی اگر امکان تصحیح سوالات قبلی هم داشته باشید، باز به دلیل کامپیوتری بودن آزمون به نسبت شیوه سنتی و کاغذی، وقت زیادی از شما بابت مراجعه به سوالت قبلی و بررسی و اصلاح پاسخ های شما گرفته می شود. بنابراین اگر این نوع روش آزمون تافل را انتخاب کردید، حتما بارها با این سبک آزمون تست های مختلف را در محیطی شبیه سازی شده بزنید تا در روز آزمون تمرکز و تجربه لازم را داشته باشید.

 هیچ معیاری برای بررسی سخت تر بودن یا آسان تر بودن آزمون آیلتس در برابر آزمون تافل وجود ندارد . در صورتی که هنوز تصمیم قطعی برای انتخاب نوع آزمون (آیلتس – تافل) اتخاذ نکرده اید، حتما با مشاوران زبان انگلیسی و افرادی که نمرات بالایی در این آزمون ها اخذ کرده اند مشورت کنید. مهم نوع آزمون شما نیست، بلکه ارتقای سطح زبان انگلیسی و پیدا کردن قابلیت لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی با این زبان است.

هیچ تفاوتی بین مدرک زبان آیلتس و تافل در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور وجود ندارد و معمولا حداقل نمره هایی که برای پذیرش دانشجویان در هر دو آزمون ارائه می شود، معادل سازی شده است. بنابراین هیچ مزیتی بین داوطلبی که مدرک تافل دارد یا فردی که مدرک آیلتس دارد در پذیرش تحصیلی وجود ندارد و سوابق علمی و تجربی این دو فرد در صورت برابر بودن نمره زبان، ملاک عمل دپارتمان پذیرش موسسات آموزشی خارج از کشور می باشد.

  برای موفقیت بیش تر در آزمون تافل، گرامر و دامنه لغت از جایگاه خاصی برخوردار است و باید کتاب هایی که نسبت به تقویت دامنه واژگان مهم و کاربردی در این آزمون کمک می کنند، پیش از آزمون مطالعه شود. فلش کارت های موجود در بازار یک راه حل خوب برای کاربردی کردن کلماتی است که شما از این کتاب ها فرا می گیرید و باید مرتب تکرار و تمرین کنید. 

آزمون تافل به دلایل اینکه اینترنتی و به قولی رایانه ای برگزار می شود، شما باید مهارت های ارتباط با رایانه را نیز مانند تایپ کردن و گوش کردن با وسایل مربوطه و علامت گذاری متن ها در بخش درک مطلب را داشته باشید. این مهارت ها را باید به مرور زمان کسب کنید.

 

لینک های مفید:

تقویت مهارت listening

تقویت مهارت speaking

تقویت مهارت writing

تقویت مهارت reading