آموزشگاه زبان های خارجی مهاجران

اکثر افراد پس از یادگیری مهارت خواندن و نوشتن و حتی مهارت speaking یا همان مهارت گفتاری در زبان انگلیسی، برای تسلط کامل بر مهارت شنیداری دچار مشکل می شوند و این مهارت برایشان کمی دشوارتر از دیگر مهارت هاست.تعداد زیادی از مدرسین زبان انگلیسی معتقدند که اکثریت زبان آموزان با هر سن و یا سطحی از زبان انگلیسی برای درک مهارت listening دچار مشکل می شوند.اگر شما نیز از آن دسته از افراد هستید که درک کامل فایل های صوتی، فیلم ها یا سریال ها برایتان دشوار است،ادامه ی مطلب را بخوانید چرا که چند ترفند ساده جهت تقویت این مهارت به شما آموزش داده خواهد شد.

1. ساده ترین راه حل گوش کردن و گوش کردن و گوش کردن است.هرکجا که هستید.در ماشین،اتوبوس،ترافیک و یا مترو فقط و فقط گوش کنید حتی اگر همه چیز را متوجه نمی شوید.این کار را به دفعات تکرار کنید.

 

2. به آنچه گوش می کنید تنوع دهید و فقط یک سبک فایل و یا یک موضوع خاص را جهت گوش کردن دنبال نکنید.می توانید برای گوش کردن موضوعات متنوعی مانند اخبار،مستند،آهنگ،فیلم،سخنرانی ها و مکالمات متنوع به زبان انگلیسی  را انتخاب کنید و با سبک های مختلف speaking آشنا شوید.

 

3. اگر هنگام گوش کردن می بینید که کلمه و یا حتی جمله ای را متوجه نمی شوید، نگران نباشید و با توجه به مفهوم کلی که دریافت کرده اید نقاطی را که متوجه نمی شوید، حدس بزنید.

 

4. این نکته شاید کمی وقت گیر باشد اما بسیار موثر است.آنچه می شنوید را روی کاغذ بنویسید.این کار کمک می کند مطالب جدید بهتر به خاطر بسپارید.

 

5. برای آنکه مفهوم کلی موضوع را بفهمید به کلمات یا عبارات کلیدی توجه کنید.مثلا هنگام شنیدن مکالمه ی بین دو شخص، متوجه کلماتی از قبیل "سفر" ، "پارسال" و "لس آنجلس" می شوید.از این کلمات می توان متوجه شد که شخص در مورد سفر کاری که سال گذشته به لس آنجلس داشته صحبت می کند و می توانید سریع تر به موضوع کلی مسلط شوید.

 

همچین می توانید برای تقویت مهارت listening از کتاب های زیر کمک بگیرید:

tactics for listening

Tune In

Collins English for Exams Listening for IELTS