آموزشگاه زبان های خارجی مهاجران

 

مهارت درک مطلب (Reading Comprehension) و یا به طور کلی مهارت Reading در زبان انگلیسی فرآیندی تقریبا پیچیده است و به هماهنگی و تمرکز کامل بخش های مختلف مغز انسان نیاز دارد. اما نکته ی مثبت این است که همه ی زبان آموزانی که در کلاس های زبان انگلیسی شرکت می کنند می توانند با رعایت نکاتی مهارت reading خود را بهتر کنند.

برای جواب دادن به سوالات reading comprehension بهتر است تکنیک های reading را بدانید و از آنها به خوبی استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

1. سطح (level) زبان انگلیسی خود را بدانید.

قبل از آنکه مطلبی برای خواندن و یا آزمونی جهت شرکت کردن انتخاب کنید سعی کنید سطح دانش خود را در زبان انگلیسی بدانید. هرگز مطالب و یا آزمون های فراتر از سطح دانشتان را برای خواندن انتخاب نکنید. 

 

2. لیستی از موضوعات مورد علاقه تان تهیه کنید.

لیستی از موضوعاتی که به آنها علاقمند هستید تهیه کنید و همچنین کتاب هایتان را از آن ژانر تهیه کنید.

 

3. زمانتان را مدیریت کنید.

زمان خود را نسبت به مطالب انتخاب شده برای خواندن مدیریت کنید. جدولی که زمانبندی شما برای خواندن مطالب را در طول هفته یادآوری می کند تهیه کنید تا زمان های خواندن را فراموش نکنید.

 

4. هدفمند بخوانید.

مطالبی که می خوانید را هدفمند و با دقت انتخاب کنید. مطالبی که بی هدف خوانده اید هیچگاه در تقویت مهارت خواندن به شما کمک نخواهند کرد.

 

5. متن را Skim کنید.

یک بار متن را بدون توجه به جزییات و سریع بخوانید تا متن را به طور کلی درک کنید و یک تصویر کلی از آن در ذهنتان ایجاد شود.

 

6. متن را Scan کنید.

عنوان و بخش های آغازین و پایانی هر پاراگراف را با رحکت چشم و سریع مطالعه کرده و لغات و عبارات مورد نظر را پیدا کنید.

 

7. با توجه به متن معانی را حدس بزنید.

اگر لغت و یا اصطلاحی در متن وجود دارد که معنی آن را نمی دانید تمرین کنید و بدون مراجعه به دیکشنری سعی کنید به توجه به لغت قبل و بعد از آن کلمه معنی را حدس بزنید.

 

8. از متن یک لیست خلاصه تهیه کنید.

هنگام خواندن سعی کنید مطالب مهم را خلاصه کنید و یک لیست از لغات مهم تهیه کنید. اسامی و رویداد های مهم را به خاطر بسپارید چرا که این امر باعث می شود به موضوعات تسلط داشته و آسوده خاطر باشید.

تقویت مهارت خواندن به زمان و انرژی نیاز دارد.کافی ست صبور باشید نکات بالا را رعایت کنید و از آنچه درک می کنید لذت ببرید. آنچه باعث می شود خواندن برای شما آسان تر شود تمرین مستمر است. شاید در ابتدا این تمرین ها آسان نباشند اما رفته رفته موجب می شوند بدون استرس از خواندن لذت ببرید.